Gmina Sławno
powstał w celu promocji unikatowego stanowiska paleontologicznego, na którym udokumentowano bogate skamieniałości organizmów morskich oraz lądowych sprzed 148 mln lat oraz poszerzenia oferty edukacyjno-turystycznej Gminy Sławno.
Wykorzystując ten fakt samorząd Gminy Sławno wspólnie z naukowcami z Polskiej Akademii Nauk zorganizowali szereg badań naukowych i konferencji na terenie kamieniołomu Owadów – Brzezinki /czynne wyrobisko firmy NORDKALK/ uznanym przez naukowców za niezwykle wyjątkowy geoturystycznie teren. Efektem tych prac jest powstanie GE-OPARKU z tarasem widokowym oraz muzeum, które mają niezwykłe znaczenie nie tylko dla paleontologii, ale również dla rozwoju regionu i jego mieszkańców oraz promocji Gminy Sławno. Obiekt powstał dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. To również świetna inicjatywa promująca współpracę trójstronną: biznes – nauka – samorząd.
W muzeum na terenie GEOPARKU znajduje się liczna kolekcja skamieniałości specyficznych amonitów, homaropodobnych skorupiaków i skrzypłoczy, a także dużych kręgowców, drapieżnych ryb, żółwi skrytoszyjnych, krokodylomorfów oraz ichtiozaurów. Niewątpliwą atrakcją jest również możliwość podziwiania tych skamieniałości poprzez nadanie im formy przestrzennej, a ich szczegółowy opis znajduje się na ścieżce edukacyjno-naukowej. Na terenie GEOPARKU znajdują się także otwarte strefy aktywności dla dzieci i dorosłych.
Taras widokowy jest czynny całodobowo
i przez cały rok – wstęp wolny. Pawilon wystawowy można zwiedzać w weekendy, natomiast grupy zorganizowane po wcześniejszym ustaleniu telefonicznym.