Kamienie Pingwin
To jeden z najstarszych faktycznie wytwarzanych produktów regionu, bo produkowany od czasów przedwojennych w jednej rodzinie. Lody wyrabiane są metodą gotowania – wg dawnej receptury bez użycia środków konserwujących i ulepszaczy. Nazwa Kamienie Pingwin jest unikatowa i niespotykana w całej Polsce. Sposób sprzedaży ma bogatą historię ewoluującą od produktu na andrucie z wozów konnych, po wózki ulicami miasta, aż do dzisiejszej postaci skrzynek z parasolem z wizerunkiem Pingwinka.
Produkty używane do wyrobu Kamieni Pingwin są najlepszej jakości na rynku. Jaja 4 z wolnego wybiegu, mleko z terenów Podlasia najbardziej zielonych i niezanieczyszczonych w Polsce.
Lody mają czystą etykietę, bo ich skład to cztery składniki (dla porównania lody wytwarzane metodą przemysłową to 10 i więcej składników).
Historia zatoczyła koło i od wielu lat miejscem wyrobu Kamieni Pingwin jest miejsce urodzenia jednego z pomysłodawców – wieś Kłudzice w gminie Sulejów w otoczeniu lasów i rzeki Luciąży. Podtrzymanie tradycji, odświeżenie historii i powrotu do lat dzieciństwa to założenie przyświecające rodzinnej firmie. Reaktywacja tego, co dawne i potrzebne jest jednocześnie poszukiwane przez nowe pokolenia.
Kamienie Pingwin to produkt prosto z serca, uratowany w odpowiednim momencie przed wygaśnięciem. Proces ich produkcji jest typowo rzemieślniczy, bo trwający 15 godzin. Dla porównania lody przemysłowe możemy wyprodukować w czasie 30 minut. Jest to rzemieślnictwo niezwykle ważne dla zachowania spuścizny regionu piotrkowskiego.
Nigdzie w Polsce nie ma kamieniaków, granatów, kamborków, skałek lodów, którym nazwy nadali sami mieszkańcy. Dokumenty potwierdzające wielopokoleniowy wyrób lodów rzemieślniczych są potwierdzeniem, że są one jednym z niewielu produktów regionu wytwarzanym nieustannie. Nawet okres międzywojenny nie spowodował całkowitego zaniechania wyrobu. Kamienie Pingwin to produkt rozpoznawalny i tym samym promujący Dolinę Pilicy, Powiat Piotrkowski, Sulejów i Piotrków Trybunalski.